در چند سال اخیر ایرانیان به واقع ثابت کرده‌اند که به خوبی می‌توانند با تکنولوژی‌های جدید سازگار شوند. در این مقاله، نکاتی را پیرامون بررسی وضعیت استفاده از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی توسط مردم کشور مطرح می‌کنیم.

با وجود محدودیت های موجود، ایرانیان به شدت از شبکه‌های اجتماعی بین‌المللی برای انتشار و دریافت اخبار و مطالب دست اول در بین خود استفاده می‌کنند. همچنین، کسب و کارهای بزرگ و کوچک نیز سعی دارند در کنار مردم بیشترین بهره را از این پلتفرم‌ها ببرند.

برای اولین بار، وبسایت های تکراسا و استارتاپ نظر بازار، پرسشنامه‌ای را در مورد وضعیت استفاده از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در ایران تهیه و توزیع کردند:

  • 3707 نفر به این نظرسنجی پاسخ دادند
  • بازه سنی پاسخ‌دهندگان از سن 18 تا 65 سال است
  • 2829 نفر مرد و 878 نفر هم زن بوده‌اند

گزارش استفاده از شبکه‌های اجتماعی و اینترنت

با نگاه به بخش اول اینفوگرافیک، مشاهده می‌شود که دلیل عمدۀ (نزدیک به 60 درصد افراد) ایرانیان برای استفاده از اینترنت، جستجو برای محتوا می‌باشد.

اولویت دوم، استفاده برای مقاصد کاری مانند ایمیل، اپلیکیشن‌های پیام‌رسان، وبینار، ویدئو کنفرانس و همچنین شبکه‌های اجتماعی، با میزان 50 درصد است.

در بخش استفاده از شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها، اینستاگرام و تلگرام اولویت اول ایرانی‌ها بوده و همانطور که انتظار می‌رفت، تلگرام با میزان 80 درصد بیشترین عضو را در این نظرسنجی داراست.

دانلود گزارش استفاده از اینترنت و شبکه های اجتماعی

[button color=”red” link=”https://nabzino.com/wp-content/uploads/2017/08/Internet-Social-Media-Messaging-Apps-Iran-TR-NB.jpg” target=”_blank” size=”big” align=”CENTER”]دانلود گزارش[/button]

گزارش استفاده از اینستاگرام

در ادامه گزارش شده است که 50 درصد افراد در این نظرسنجی از اینستاگرام استفاده می‌کنند و اینستاگرام محبوب‌ترین شبکه اجتماعی ایرانیان است.

بر عکس دیگر شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و توئیتر، اینستاگرام تنها شبکه اجتماعی آزاد در ایران است و به طور گسترده، برای انتشار عکس ها و لحظات افراد و همچنین انتشار اخبار استفاده می‌شود.

البته، در سالهای اخیر دولت به جای بلاک کردن کامل این اپ، طرح فیلترینگ هوشمند را بر روی آن اجرا کرده است که تنها برای بلاک کردن محتوای مجرمانه و غیراخلاقی استفاده می‌شود.

با اینکه آمار دقیقی از تعداد کاربران اینستاگرام در ایران موجود نیست اما با نگاهی بر تعداد دانلود این برنامه در کافه بازار، بیش از 16 میلیون دانلود مشاهده می‌شود؛ این تعداد جدای از تعداد دانلود شده از گوگل پلی است.

همچنین نزدیک به 7 میلیون آیفون در کشور وجود دارد که احتمالاً اکثر آنها اینستاگرام را نصب کرده‌اند. نزدیک به 80 درصد اعلام کرده‌اند که روزانه از اینستاگرام استفاده می‌کنند و ساعات پر بازدید این پلتفرم بین 7 تا 10 شب است.

دانلود گزارش استفاده از شبکه اجتماعی اینستاگرام

[button color=”red” link=”https://nabzino.com/wp-content/uploads/2017/08/Instagram-usage-iran-TR-NB.jpg” target=”_blank” size=”big” align=”CENTER”]دانلود گزارش[/button]

گزارش استفاده از واتس اپ

سومین پلتفرم محبوب در نظرسنجی شبکه های اجتماعی، واتس اپ است. با اینکه تلگرام فیچرهای بیشتری نسبت به واتس اپ دارد، اما هنوز تعدادی از افراد به دلایلی ترجیح می‌دهند از واتس اپ استفاده کنند. همچنین با اینکه تماس صوتی تلگرام در این بلاک شده است اما این فیچر در واتس اپ برای ایرانیان فعال و قابل استفاده است.

دانلود گزارش استفاده از پیام‌رسان واتس اپ

[button color=”red” link=”https://nabzino.com/wp-content/uploads/2017/08/Whatsapp-Iran-TR-NB.jpg” target=”_blank” size=”big” align=”CENTER”]دانلود گزارش[/button]

گزارش استفاده از توییتر

نکته جالب این است که کل این نظرسنجی، از کاربران توئیتر جمع آوری شده است. طبق آمار 24 درصد از کاربران گفته‌اند که از توئیتر به صورت روزانه استفاده می‌کنند. تعداد زیادی از مقامات کشور هم عضو این شبکه اجتماعی هستند و حتی اکانت ویریفای شده دارند.

همچنین نزدیک به 50 درصد از افراد ابراز داشته‌‌اند که روزانه کمتر از 5 بار توئیتر را باز می‌کنند و تعداد زیادی هم برای هربار استفاده از توئیتر در طول روز  6 الی 20 دقیقه زمان صرف کرده و معمولاً بین ساعات 7 تا 10 شب از آن استفاده می‌کنند.

دانلود گزارش استفاده از شبکه اجتماعی توییتر

[button color=”red” link=”https://nabzino.com/wp-content/uploads/2017/08/Twitter-Iran-TR-NB.jpg” target=”_blank” size=”big” align=”CENTER”]دانلود گزارش[/button]

گزارش استفاده از لینکداین

از طرفی، شبکه اجتماعی لینکداین هم در ایران، مانند کل دنیا به عنوان یک شبکه اجتماعی حرفه‌ای برای کسب و کارها و افراد متخصص شناخته شده است. از این پلتفرم برای جستجوی تخصص افراد و استخدام در ایران استفاده می‌شود. همچنین شرکت‌های خارجی هم برای اطلاع از بازار ایران، از لینکداین به عنوان یک منبع بزرگ استفاده می‌کنند.

20 درصد از افراد گفته‌اند که روزانه از لینکداین استفاده کرده و نزدیک به 70 درصد نیز اعلام کرده‌اند که روزانه کمتر از 5 بار لینکداین را چک می‌کنند. ساعات پربازدید این پلتفرم هم بین ساعت 8 صبح تا 12 ظهر است. نکته جالب اینکه حدود 55 درصد در جواب اینکه آیا لینکداین یک پلتفرم قابل اعتماد برای اخبار است، پاسخ مثبت داده‌اند.

دانلود گزارش استفاده از شبکه اجتماعی لینکداین

[button color=”red” link=”https://nabzino.com/wp-content/uploads/2017/08/Linkdin-usage-iran-TR-NB” target=”_blank” size=”big” align=”CENTER”]دانلود گزارش[/button]