بسیاری از سایتها و شرکتهای فعال در زمینه تجارت الکترونیک، کتابهای الکترونیکی متعددی را به صورت PDF منتشر می کنند تا بتوانند دانش خود را در زمینه آموزش کسب و کار اینترنتی به اشتراک بگذارند.گرچه در این بین، کتابهایی با محتوای نامناسب و حتی گاهاً با آموزش غلط نیز به چشم می خورد اما خوشبختانه سایتهایی نظیر وبسیما، بلاگ اد و برخی دیگر را می توان مراجع آموزشی مناسبی در نظر گرفت.

در این مطلب قصد دارم سه کتاب الکترونیکی را که در زمینه آموزش کسب و کار اینترنتی محتوای مناسب و باکیفیتی دارند به شما معرفی کنم تا با دانلود آن بتوانید از دانش و تخصص نویسندگان آنها بهره مند شوید.

الف ) محتوا پادشاست!

یکی از کتابهای با ارزش و غنی آژانس دیجیتال مارکتینگ وبسیما که به همت آقای امیرحسن اسماعیلی نوشته شده با نام “Content is the king” منتشر شده است. این کتاب برای آموزش سئو محتوا و بازاریابی محتوایی می باشد که در 95 صفحه تهیه شده است.

معمولاً کتابهای آژانس خلاقیت وبسیما از گرافیک و صفحه بندی جذابی برخوردار هستند و همگی محتوای ارزشمندی را ارائه می کنند ( در آینده سایر کتابهای وبسیما در نبضی‌نو منتشر خواهد شد ). این کتاب در هفت فصل نوشته شده که در زیر می توانید مشاهده نمایید :

فصل اول : محتوای باکیفیت

فصل دوم : کلمات کلیدی متن چگونه انتخاب می شوند

فصل سوم : انتخاب کلمات کلیدی مناسب

فصل چهارم : گام به گام یک محتوای بهینه تولید کنیم

فصل پنجم : اصول برچسب گذاری صحیح در سایت

فصل ششم : تاثیر SCHEMA بر سئو

فصل هفتم : چگونه تعداد دیدگاه ها را افزایش دهیم؟

دانلود کتاب

ب ) فلش کارت سئو

بهینه سازی موتورهای جست و جو موضوع این کتاب می باشد که توسط بلاگ اد منتشر شده است. در این کتاب، نکات سئو و عوامل موثر بر آن به صورت فلش کارت از حرف A تا Z بیان و به طور کامل توضیح داده شده است.مطالعه این کتاب می تواند در درک مفاهیم سئو و رعایت سئو در سایت بسیار مفید باشد. با این مفاهیم می توانید آنچه را که در سئو سایت شما موثر می باشد شناسایی کرده و راه حل بهبود آن عامل را نیز بیاموزید.

دانلود کتاب

ج ) گزارش کاربردپذیری در تجارت الکترونیک ایران

“کاربردپذیری یک مفهوم کیفی است و به این مساله اشاره دارد که کارکرد با یک سیستم یا محصول تا چه میزان برای کاربر ساده است ” این عبارت، ازمقدمه کامل کتاب گزارش کاربردپذیری انتخاب شده است. این گزارش که البته نسخه رایگان گزارش کامل کاربردپذیری تجارت الکترونیک ایران می باشد توسط تیم دیزاین و محصول شتابدهنده سرآوا تهیه و منتشر شده است که به نوعی می توان آن را اولین تحقیق علمی و کاربردی در تجارت الکترونیک ایران قلمداد کرد.

تست های استفاده شده بر روی 9 وبسایت معروف تجارت الکترونیک ایران انجام شده که این گزارش، به بررسی مشکلات کاربردپذیری این وبسایتها در جریان مسیر راه مشتری ( Customer Journey Map ) از آغاز تا پایان تعامل پرداخته است.مطالعه این کتاب برای فروشگاه های اینترنتی و کلیه وبسایتهای تجاری توصیه می شود.

دانلود کتاب

 

امیدوارم مطالعه این سه کتاب بتواند در فرآیند آموزش کسب و کار اینترنتی علاقه مندان این حوزه مفید واقع گردد. لطفاً در بخش نظرات اعلام کنید تا مایل هستید در آینده چه نوع کتابهای تخصصی مرتبط با آموزش کسب و کار اینترنتی معرفی کنم.