وقتی صحبت از مصاحبه یا انتقال تجربه استارتاپی ها و فعالان کسب و کارهای اینترنتی به میان می آید مدیران دیجی کالا،نت برگ،بامیلو،زودفود و … سایر بزرگان این حوزه به ذهنمان خطور می کند. مسیر پر پیچ و خمی که این عزیزان طی کرده و ایده خام خود را به یکی از موفق ترین و پردرآمدترین کسب و کارهای اینترنتی ایران تبدیل کرده اند بسیار جذاب و آموزنده است.

چالشها و موانع، راه حل ها، تلاشهای شبانه روزی، فشار مالی و کاری و … همه از روایتی حماسی در حیطه کارآفرینی و خوداشتغالی حکایت دارد. به همین دلیل سالهاست که توجه رسانه ها به داستانهای این سایتها معطوف است و همگان تنها به این برندهای موفق به عنوان الگوی موفقیت و راهکارهای حل مشکلات استارتاپی نگاه می کنند.

اما در این بین، سایتهای بسیار زیادی هستند که بی نام و نشان بوده، موفقیت و درآمد چشم گیری نداشته و توسط یک یا دو جوان علاقه مند راه اندازی شدند. این سایتها را می توان جز مهم ترین بخشهای قلمرو استارتاپی ایران در نظر گرفت زیرا از دل کسب تجربه از چنین سایتهایی افراد متخصصی نظیر شایان شلیله و تمام نوابغی که تجربه شکست داشتند به وجود می آید.

وقتی افرادی که در زمینه های استارتاپی و مدیریت سایتهای تجاری هیچ تجربه ای نداشته اما رویای راه اندازی استارتاپ را در سر می پرورانند برای مشاوره به من مراجعه می کنند ابتدا بلندپروازیهای انها را تعدیل کرده و آنان را به آموزش ضمن کار و تجربه تشویق می کنم. این پیشنهاد من همان تجربه های کوچک اما بسیار ارزشمندیست که از بین علاقه مندان، آماتورهای استارتاپی را پرورش می دهد؛ همچون یک قیف که تعداد بسیار بسیار زیادی وارد آن شده اما تعداد کمی مسیر خود را ادامه می دهند…

در این راستا، به سراغ یکی از مدیران سایتهای نسبتاً باسابقه رفتیم؛ جوان 29 ساله مشهدی که پنج سال اخیر خود را صرف به روزرسانی و توسعه وبسایت خود کرده است. “مصطفی ثناگو” نمونه ای از هزاران جوان ایرانیست که سالها بدون وجود منابع مالی، آموزشی و فنی خاصی سعی دارند به بهترین شکل، وبسایت خود را توسعه داده، مخاطبان خود را افزایش داده و در اهداف مالی خود را دنبال کند.

اما مصطفی بر خلاف بسیاری دیگر، پیش شرط علاقه مندی به کار خود را نیز همراه داشته و همین امر سبب تداوم فعالیتش با وجود مشکلات متعدد شده است. در زیر، داستان مصطفی را از زبان خودش می شنویم:

اواخر سال 90 ایده یه سایت ورزشی که مرجع دانلود مسابقات باشه به ذهنم رسید و دست بکار شدم و چون زمان کافی نداشتم از قالبهای آماده وردپرس استفاده کردم و سایت  اسپورت دانلود رو به عنوان اولین سایت دانلود مسابقات ورزشی بالا آوردم.

استارتاپی - اسپورت دانلود

تا شش ماه هزینه های سرور و هاست رو از جیب می دادم و کم کم به فکر درآمدزایی از سایت و جبران هزینه های آن افتادم و فروش اشتراک کاربری رو ایجاد کردم . در ابتدا با اعتراض کاربران همراه بود ولی به مرور با توضیحاتی که از هزینه های سرور بهشون می دادیم خرید اشتراک برای اونها قابل هضم شد . کم کم داشت سایت جا میفتاد و کلی ایده برای گسترش سایت داشتم که  رفتم خدمت و سایتو سپردم دست یکی از دوستان و عملا این دو سال هیچ تغییر اساسی نتونستم در سایت بدم و باعث شد کم کم ایده هایی که برای سایت داشتم توسط سایتهای دیگه خبری ورزشی پیاده شود.

در این مدت سایتهای زیادی صرفا در زمینه دانلود ورزشی شروع به فعالیت کردن و حتی از خودم راهنمایی می گرفتن و کمکشون میکردم ولی دلایلی که پایین تر بهشون اشاره می کنم باعث شکستشون می شد.

بعد خدمت تصمیم گرفتم تغییراتی در سایت بدم و به تغییر قالب سایت اقدام کردم، تا این زمان در سایت فقط مطالب دانلود مسابقات قرار می گرفت ولی با قالب جدید بخش اخبار ،کلیپ و تصاویر ورزشی هم اضافه شد.

یک مشکل اساسی برای سایت این بود که چون با این موضوع سایتی در بین سایت های ایرانی وجود نداشت اکثر علاقمندان به ورزش کمتر به این فکر می کردند که مسابقات ورزشی را از اینترنت دانلود کنند البته تعدادی سایت صرفا برخی مسابقات فوتبالی را قرار می دادند ولی برای سایر رشته های ورزشی نبود و این باعث شده بود ورودی از موتورهای جستجو برای سایت پایین باشد.

تا اینکه اومدم در چند سایت بنر تبلیغاتی گزاشتم و باعث شد تاثیر خیلی خوبی برای سایت داشته باشد بطوریکه هر زمان هزینه تبلیغات کردم بیشتر از هزینه آن برای سایت سوددهی داشت.

مشکل دیگری که وجود داشت، باتوجه به اینکه سرورهای تهیه شده برای سایت از آلمان بود و محدودیت هایی را برخی isp های داخلی برای دانلود از سرورهای خارج از ایران ایجاد کرده بودند باعث نارضایتی بخشی از کاربران از کیفیت دانلود شده بود. این باعث شد تصمیم بگیریم برخلاف دوبرابر شدن هزینه ها، سرور سایت را به ایران انتقال دهیم که خوشبختانه باعث رضایت بسیار بالای کاربران شد.

[quote]

در این چند سال دوبار بدلیل مشکلات سرورها فایلهامون از دست رفت ولی ناامید نشدم و مجدد ادامه دادم . چون انگیزه اصلی و اولیه من کسب درآمد از سایت نبود و با توجه به علاقه ام در این حوزه و اینکه حس کردم واقعا خلع چنین سایتی در کشور وجود داره شروع کردم و ادامه دادم.[/quote]

در این مدت حمایتهای کاربران خیلی در روحیه من تاثیر داشت.خیلی از ورزشکاران آماتور و حرفه ای ، اساتید و دانشجویان تربیت بدنی کاربر سایت شده اند و با ما در ارتباط بودند و همین حس خیلی خوبی برای ما داشت که می توانیم از طریق این سایت خدمتی برای ورزشکاران وعلاقمندان به ورزش داشته باشیم .

تا کنون مسابقات بیش از 40 رشته ورزشی را در سایت تحت پوشش قرار داده ایم که از این لحاظ باعث شده در ایران و شاید در دنیا بی رقیب باشیم. افتخار این را داریم که در بسیاری از رشته هایی که در ایران طرفدار بسیاری دارد ولی کمتر بها داده شده است بطور کامل مسابقاتشان را تحت پوشش قرار دهیم ، رشته هایی مانند بسکتبال ، والیبال ، تنیس ، بدمینتون ، بوکس ، شنا ، ژیمناستیک ، بیلیارد و بسیاری رشته های دیگر.

همچنین بطور کامل تورنمتهایی مانند المپیک لندن ، جامهای جهانی تمامی رشته ها، المپیک زمستانی، بازیهای آسیایی ،گرنداسلم و بسیاری تورنمنت دیگر از تمام قاره های جهان را تحت پوشش قرار داده ایم. تا امروز بیش از 8300 مطلب در سایت منتشر و بیش از 8000 نظر توسط کاربران داده شده است ، همچنین بیش از 10 ترابایت حجم فایلها در سرور سایت می باشد.

به تازگی برنامه اندروید سایت که دارای امکانات آخرین اخبار،کلیپ ، تصاویر و دانلود مسابقات با گرافیک و کارایی بالایی در کافه بازار رایگان منتشر شده است(اینجا)

ماهیانه حدودا 700 هزار تومان هزینه سرور و هاست سایت می باشد که از شرکتهای HostDL  و Bertina تهیه شده است و 3 نفر نویسنده در بخش های مختلف سایت در حال فعالیت هستند.

من از ابتدا بیشتر از درآمد به فکر خدمتی بودم که از طریق سایت به ورشکاران و علاقمندان به ورزش داده می شود و این باعث شد با تمام مشکلات موجود با عشق و علاقه و صبوری به فعالیت خود ادامه دهیم و به مرور کاربران ثابت سایت زیاد شوند. یکی از مهمترین اصول ما  احترام به نظرات و خواسته های کاربران سایت بوده است .همچنین حمایتها و همراهی برادرانم در این چندسال برای من بسیار دلگرم کننده بود.

داستان مصطفی برای شما آشناست؟! داستان استارتاپی خودتان را در بخش نظرات بنویسید.