زمانیکه رقابت بین برندها به اوج خود برسد هر کدام از آنها سعی می کنند کانالها و روشهای تبلیغاتی جدید و موثرتری را شناسایی کرده و خود را به شیوه ای اثرگذارتر در معرض دید و توجه عموم قرار دهند.هر کدام از این برندها که در این رقابت پیشتاز باشد می تواند به افزایش سهم بازار خود امید بیشتری داشته باشد. در این میان، “شیپور” به عنوان یکی از دو برند برتر نیازمندی اینترنتی رایگان کشور شیوه متفاوتی را در تبلیغات خود پیش گرفته است.

طی چند هفته گذشته در عمده اتوبانهای تهران بیلبوردهای تبلیغاتی متعددی را نه با گرافیکهای خیره کننده و محصولات کارخانجات معروف، بلکه با طراحی هایی ساده از یک برند اینترنتی شاهد بودیم.

در این بیلبوردها، شیپور به جای معرفی مستقیم خود به عنوان یک وبسایت نیازمندی رایگان اینترنتی، تبلیغ موردی از آگهی های موجود در سایت خود را در دستور کار قرار داده بود؛ آگهی هایی از فروش محصولات خانگی، وسایل اسباب بازی و کالاهای مختلفی که توسط مردم در شیپور ثبت شده بودند.

تبلیغات بیلبوردی شیپور

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید حتی کالاهای دست دومی نظیر فرغون هم در تبلیغات محیطی شیپور استفاده شده است. گرچه به زعم عده ای نمایش فرغون دست دوم در اتوبانهای کلان شهر تهران مناسب نیست اما انتخاب کالاها کاملاً هدفمند بوده و نمایش گستردگی تنوع کالایی در شیپور را مد نظر قرار داشت.

در واقع شیپور از این محصولات دست دوم برای اثبات مناسب بودن بستر خود برای عرضه، فروش و خرید انواع کالاهای دست دوم استفاده می کند. به جای آنکه با تلاش بسیار و با استفاده از جملات متعدد به همه بفهماند که می توانند هر نوع کالا و آگهی خود را در این سایت ثبت کنند با چند تصویر ساده و گرافیک و محتوای قابل فهم توانست به خوبی این هدف خود را به مخاطب منتقل نماید.

در کلیه تابلوها، مشخصات کالا و قیمت آن درج شده بود که با توجه به جدید بودن این سبک آگهی برای بینندگان جذابیت داشت. نکته بسیار قابل توجه در تبلیغات محیطی شیپور این بود که تابلوی موجود در هر بیلبورد پس از چند روز تغییر می کرد و عبارت ” فروخته شد ” روی تصویر آن کالا درج می شد.

این حرکت هوشمندانه جایگاه شیپور را به عنوان مرجع خرید و فروش کالای دست دوم با قابلیت فروش سریع هر محصول در ذهن مخاطبان تداعی و تثبیت می نمود. پس از آنکه محصول مورد نظر فروخته می شد بلافاصله تابلویی با کالای جدید دیگری در محل نصب می شد.

البته این تبلیغات شیپور که در بسیاری از مکانهای شهر قابل رویت بود در برخی ایستگاه های متروی تهران نیز به چشم می خورد که نمونه آن را در ابتدای مقاله مشاهده کردید(آگهی جاروبرقی).

یکی از دلایل گرایش شیپور به تبلیغات پر هزینه محیطی در تهران را می توان اشباع کانالهای تبلیغات آنلاین از نام و تبلیغات برندهایی نظیر شیپور دانست. تبلیغات بنری که عمده کانال تبلیغاتی برندها در فضای وب محسوب می شود سالهاست مورد استفاده قرار می گیرد و این امر در حالیست که بسیاری از استفاده کنندگان از اینترنت، اهل وبگردی نبوده یا به این بنرها توجهی ندارند. لذا شیپور، ضمن قدرت نمایی خود در سطح تهران – که برای هر نوع کسب و کار اینترنتی، یک شهر استراتژیک و کلیدی محسوب می شود – سعی داشته کاربران بی خبر از دنیای وب را نیز به خود جلب نمایند.

بدون شک این اقدام شیپور توانسته بازخورد بسیار خوبی برای آن به ارمغان بیاورد زیرا خدمات رایگان آن برای مردم عامه کاربردی و گاهاً ضروری می باشد و این حرکت را می توان ضربه ای به رقیب قدر خود یعنی دیوار  قلمداد نمود.

پ.ن1: شیپور از این سبک طراحی تبلیغاتی در تبلیغات اینترنتی خود نیز استفاده کرد.

بنر شیپور

پ.ن2: به جز شیپور، فیلیمو نیز به تبلیغات محیطی در تهران و نت برگ به تبلیغات در صدا و سیما روی آورده است.