بونس ریت یا نرخ پرش (Bounce rate) چیست؟ بونس ریت عبارت است از درصد بازدیدهای تک‌صفحه‌ای یا بازدیدهایی که در آن بازدیدکننده، سایت را از همان نقطه‌ی ورود (صفحه‌ی فرود) ترک کرده و صفحه دیگری از سایت را مشاهده نکرده است.

پس هر چه بونس ریت کمتر باشد بهتر است، چون به این معنیست که بازدیدکننده‌ها از نقطه‌ی ورود روی لینک‌های دیگری کلیک کرده‌اند و محتوای دیگری هم در سایت دیده‌اند، یا اکشن مورد نظر شما را انجام داده‌اند. در زیر ۲۰ روش کاربردی را بیان کرده ایم تا که به کمک آن بونس ریت وبسایت‌ خود را کاهش دهید:

۱) زمان باز شدن یا لود صفحه

صفحات وبسایت شما تا جایی که می‌شود باید سریع باز شود. درست است که کاربر ایرانی به دلیل کندی سرعت اینترنت به طور کلی صبورتر است، ولی با گذشت هر ثانیه از زمان بارگذاری صفحه احتمال ترک وبسایت توسط کاربر بیشتر می‌شود. حجم تصاویر و کدها را بهینه کنید و هر چیز اضافه و غیرمفیدی را دور بریزید.

۲) صدا

بیشتر کاربران اگر چیزی بشنوند که خوششان نیاید بلافاصله وبسایت شما را ترک می‌کنند. هر چیزی که صدا می‌دهد، از قطعات صوتی تا ویدیوهایی که خودبخود پخش می‌شود را از صفحه حذف کنید. چه موسیقی باشد چه کلام.

۳) تاثیر بصری اولیه

وبسایت شما باید تصویری از کیفیت ارائه بدهد، و تصویری از محصول یا خدمتی که ارائه می‌کنید به نمایش درآورد؛ مثلا برای هتل، راحتی/خوش‌برخوردی؛ برای فروشگاه آنلاین، قابلیت اعتماد؛ و برای وبلاگ یا مرجع، دانش و یادگیری.

۴) سازگاری

اگر ٪۵۰ کاربران شما هنوز از اینترنت اکسپلورر ۶ استفاده می‌کنند و وبسایت شما هم در این مرورگر قدیمی بد باز می‌شود، این یعنی ٪۵۰ درصد مخاطبین شما وبسایت را ترک خواهند کرد. سایت را در تمام مرورگرهای مرتبط آزمایش کنید.

۵) تیتر و عنوان مرتبط

اگر کاربر شما دنبال «ویجت‌های اندروید» می‌گشته و عنوان شما به شکلی نگوید که «همان اطلاعاتی که درباره‌ی ویجت‌های اندروید می‌خواهی»، ممکن است کاربر سایت را ترک کند.

می‌توانید برای عنوان صفحه‌تان یک روکش شکلاتی درست کنید. می‌توانید یک اسکریپت اضافه کنید که بررسی کند بازدیدکننده از چه طریقی وارد وبسایت شده و پیغام مرتبطی نشان دهد. مثلا اگر به دنبال «ویجت‌های اندروید» جستجو کرده، اسکریپت می‌تواند این مسئله را کشف کند و عنوانی نشان دهد که این کلمات کلیدی را در خودش جای داده باشد. یا آنکه اگر از وبسایت دیگری به اینجا هدایت شده است، می‌توانید یک پیغام خوش‌آمدگویی نشان دهید که به جایی که از آن آمده اشاره کند و پیغام شخصی‌تر و حتی مرتبط‌تری بسازد.

۶) عنوان جذاب

۷) تصاویر

یک تصویر خوب، مثلا اسکرین‌شاتی از محصولی که ارائه می‌دهید، می‌تواند در یک لحظه درک اولیه‌ای از اینکه محصول چه هست، چه شکلی است (یعنی کاربردپذیری یک محصول نرم‌افزاری) و برخی از وی‍ژگی‌ها و امکاناتش به مخاطب منتقل کند. مثلا اگر کاربر به دنبال نرم‌افزاری است که فایل MPEG را به AVI تبدیل کند، اسکرین‌شاتی از یک دکمه‌ی بزرگ بگذارید که رویش نوشته «تبدیل MPEG به AVI». بازدیدکننده بدون آنکه حتی یک کلمه از متن را بخواند بلافاصله متوجه می‌شود که این نرم‌افزار همان کار مورد نظرش را انجام می‌دهد،

۸) به بالای فولد بچسبید

تعریف: هر محتوایی که بدون اسکرول کردن و جابجا شدن در صفحه‌ی مرورگر کاربر نمایان است، بالای فولد است.

اطلاعات مهم و گام‌های بعدی که کاربر باید بردارد را بالای فولد نگه دارید. اگر کاربر چیزی که می‌خواهد را در نگاه اول نبیند ممکن است سایت را ترک کند.

۹) سادگی

۱۰) زبان

۱۱) متن لقمه‌ای

پاراگراف ۳۰ خطی چیز ترسناکی است! متن را به قطعات کوچکتر و قابل هضم بشکنید و بالای هرکدام هم یک زیرعنوان مفهوم و مرتبط قرار دهید. اینطوری مخاطب می‌تواند خیلی راحت صفحه را اسکن کند و چیزهایی که دنبالش است را بیابد.

۱۲) محتوای مرتبط نشان دهید

به عنوان موضوع بچسبید. به مخاطب همان چیزی را بدهید که می‌خواهد. پرحرفی نکنید و از اصل موضوع منحرف نشوید.

۱۳) محتوای مرتبط جایگزین نشان دهید

اگر کسی با جستجوی «تی‌شرت آبی» سر از وبسایت شما در آورده و شما تی‌شرت آبی ندارید، به جایش تی‌شرت‌های سبز و سفید و نارنجی قرمز به او نشان بدهید. شاید این رنگ‌ها را به ناامید برگشتن ترجیح بدهد و در سایت شما باقی بماند؛این امر تاثیر مطلوبی بونس ریت سایت شما خواهد داشت.

۱۴) حواس‌پرتی‌ها را حذف کنید

پنجره‌های پاپ‌آپ خودکار، متن متحرک، لوگی چرخان و تبلیغات فلش را تا جای ممکن حذف کنید.

۱۵) گشتن در باقی سایت را راحت کنید

حتما یک منوی راحت و مشخص داشته باشید. مثلا ممکن است بازدیدکننده بخواهد قبل از آنکه خرید خود را انجام دهد اول کمی درباره‌ی شرکت شما اطلاعات کسب کند یا تلفن تماس شما را داشته باشد. اگر راحت این چیزها را پیدا نکند ممکن است پشیمان شود و برود.

مدت‌ها است که رسم شده لوگوی شرکت به صفحه‌ی اصلی سایت پیوند بخورد، پس اگر کار آنطور که باید پیش نرفت و بازدیدکننده چیزی که می‌خواست را پیدا نکرد، دست‌کم بتواند به راحتی به صفحه‌ی اول برگردد و دوباره تلاش کند.

۱۶) به‌روز باشید

اگر محتوا را مرتبا به‌روز نمی‌کنید، پس دست‌کم هر اشاره‌ای به تاریخ آن را حذف کنید. «آخرین ویرایش در بهمن ۱۳۸۲» قطعا مخاطب را از محتوای شما ناامید می‌کند.

۱۷) محدودیت‌های فنی

اگر صفحه‌ی شما برای معرفی و نمایش کارِ محصول متکی به ویدیوی فلش است، دقت کنید که آیا مطمئنید مخاطب هدف‌تان می‌تواند آن را ببیند؟ گاهی شبکه‌ی شرکت‌ها محدود شده و این نوع محتوا را مسدود می‌کند، یا از آن مهم‌تر اساساً سرعت و ترافیک اینترنت کاربر کشش پخش ویدیو ندارد. اگر کاربر به کادر خالی بربخورد یا ویدیو با سرعت آهسته و با وقفه‌ی بسیار پخش شود یا ترافیک کاربر را بخورد، ممکن است صفحه را ترک کند.

۱۸) یک کادر جستجوی خوب اضافه کنید

کاربرها اغلب وقتی چیزی را که می‌خواهند بلافاصله پیدا نکنند، آن را جستجو می‌کنند. فراهم آورن کادر جستجوی خوب در کاهش نرخ پرش بسیار موثر است. مثلا بتوانند بر اساس صفت در محصولات شما جستجو کنند.

۱۹) تصدیق (testomonial)

تصدیق‌های «آدم‌های واقعی» در تعریف از تجربه‌ی خوب‌شان یا موفقیتی که به کمک محصول شما به آن رسیده‌اند را در جای مناسبی قرار دهید. ذات انسان طوری است که کاربر حس می‌کند او هم دلش می‌خواهد به آن موفقیت‌ها برسد.

۲۰) فرم‌ها

اگر اقدامی که از کاربر انتظار دارید پر کردن یک فرم است، آن را تا جای ممکن کوتاه کنید. اگر کاربر دنبال محصول دانلودکردنی است، آیا واقعا لازم است که از او کد پستی بخواهید و وادارش کنید یک فرم تایید پر کند؟

خلاصه

نهایتا هدف این است که کاربر کمترین زمان را برای رسیدن به آنچه می‌خواهد صرف کند، که برای آن می‌توانیم سرعت باز شدن صفحه را بالا ببریم و پیمایش راحتی بسازیم. و همین‌طور خیلی راحت آنچه را که می‌خواهد پیدا کند؛ سادگی و خلاصه‌گویی و عناوین مرتبط و مفهوم و آوردن نکات اصلی در اولین نمایی که می‌بیند از چیزهایی است به این مسئله کمک می‌کند.

و در ضمن باید چیزهایی که حواسش را پرت می‌کند و برای او آزار دهنده است را از مقابلش برداریم، مثل فلش و قطعات متحرک و فیلم و صداهایی که خودبخود شروع به پخش می‌کند. و خیلی واضح و مشخص او را به اکشنی که مورد نظر ما است هدایت کنیم و یافتن و انجام این اکشن را هم آسان کنیم. و کاری کنیم به محتوای ما و محصول ما اعتماد کند.

امیدوارم که این مطلب به شما کمک کرده باشد، خوشحال می‌شویم که به ما بگویید که کدام یک از این روش‌ها را امتحان کرده‌اید و چقدر بر بونس ریت سایت شما تاثیر گذاشته است.

منبع : فرانش